Welsh Mountain Ponies & Welsh Ponies

Show Production 2015 and prior

Show Team 2014

 

Langvennen Nelson – Mr M Meeus, Netherlands

nels RW1st Novice Stallions – Glanusk Stallion Show
2nd Stallions – West Yorkshire WPCA
1st Stallions, Overall Section A Champion, Bronze Medal – Suffolk County Show
1st Mares / Stallions – South of England Show
1st Stallions, Reserve Overall Section A champion – South Eastern Silver Medal show
6th Junior Stallions – Royal Welsh
1st & Reserve Sec A Champion – Edenbridge & Oxted
1st Stallions – Monmouthshire County Show

 

Waxwing Penny Guy – Mrs L Cleall-Smith

bertie nps1st yearling colts, Reserve Youngstock Champion – Eastern Welsh Spring show
2nd yearling colts – Home Counties WPCA Silver medal show
3rd yearling colts – Notts County Show
2nd yearling colts – Midland Counties
1st yearling colts, Reserve Youngstock Champion – East Midlands WPCA
1st yearlings – Royal Norfolk Show
1st yearling colts, Youngstock Champion, Overall Section B Champion & Bronze Medal – NORSE WPCA
2nd Sec B yearlings – NPS Championships
2nd yearling colts – Equifest

 

Cosford Widows Quest – Mr & Mrs Brightwell

vision glanusk2nd yearling colts – Glanusk Stallion Show
1st yearlings – Suffolk County Show
1st yearling colts – Midland Counties
2nd yearling colts – Cheshire County
2nd yearling colts – NORSE WPCA
1st yearlings – Royal Norfolk
4th yearling colts – Royal Welsh

 

Cosford Beatrice – Mr & Mrs Brightwell

beatrice e&o2nd yearling fillies – Three Shires
2nd yearling fillies – Edenbridge & Oxted
1st yearling fillies & Reserve Sec A Champion – Monmouthshire County Show
1st yearling fillies & Reserve Sec A Champion – Usk

 

Primsland Magnus Bane – Mrs S Payton

Mags EANPS2nd yearling colts – Equifest
1st Sec A youngstock, Overall M & M Champion, NPS Silver Medal – EANPS
1st Sec A colts, Reserve Welsh Youngstock Champion – Eastern WPCA autumn show

 

Brynseion Verity – Mrs C Fell

verity em2nd 2 yr old fillies – Home Counties Silver medal
4th – 2/3 yr olds – Suffolk County
1st 2 yr old fillies – East Midlands WPCA
1st 2 yr olds, Reserve B Youngstock Champion & Reserve Overall Sec B – Southern Counties WPCA
7th Royal Welsh
1st 2 yr olds, Reserve B Youngstock Champion – Monmouthshire County Show

 

Tarnash Greyfriars Bobby – Mr & Mrs S Murphy

bobbyRW2nd 2/3 yr old colts – Notts County
3rd 2/3 yr old colts – West Yorks WPCA
2nd 2 yr old colts – Cheshire County Show
4th 2/3 yr old colts – Midlands Silver Medal
5th 2 yr old colts – Royal Welsh

 

Flashley Sienna – Mrs A Jordan

sienna wy11st 2 yr old fillies – Home Counties Silver Medal show
3rd 2 yr old fillies – West Yorks WPCA
3rd 2 yr old fillies – SEWPCA silver medal
1st 2 yr old fillies – Three Shires

 

Floreat Moonstone – Mrs S Page

moobs sc1st Geldings, Reserve Overall Gelding – Towerlands Silver Medal
3rd Geldings – Eastern Welsh Spring
2nd Geldings – Home Counties Silver medal
1st Geldings – West Yorkshire WPCA
2nd 3 yr old filly / gelding – East Midlands WPCA
1st Geldings, Overall Millcroft Gelding Champion – Southern Counties WPCA
2nd Geldings – Home Counties WPCA Summer

 

Highland Juno – Mrs R McKenzie

juno kent3rd Broodmares – Midlands Silver Medal
1st Broodmares, Reserve Overall Sec A Champion & Bronze Medal – Kent County
3rd Mares – NPS Championships
Her foal – Witheymead Jager Bomb 2nd foals – NPS Champs

 

Laithehill Mercury – ours

1st 2/3 yr old, Sec B champion, Bronze Rosette – Tenbury
1st 2/3 yr olds, Sec B Champion, Bronze Medal – Edenbridge & Oxted
1st 2/3 yr old colts, Reserve Sec B Champion – Usk

Sunwillow Titania – Mrs V Dyvig

2nd 2 yr old fillies – Cheshire County
only time shown by us

 

Some of our previous show liveries

 

Multiple Champion & Bronze medal winner Sunwillow Jubilee – Ms S Keswani

squid Royal windsor1st Stallions, Section A Champion, Reserve Supreme Champion – SEWPCA Spring Show
2nd Stallions, 1st Res. Section A Champion – Towerlands Silver Medal
2nd Stallions, Reserve Overall Section A Champion – Lampeter Stallion Show (Silver Medal)
1st Stallions, Overall Sec A Champion & Bronze Medal – HCWPCA
1st Adults, Section A Champion – Royal Windsor
1st Stallions, Section A Champion, Res Supreme M & M Champion & final 6 in Cuddy Qualifier – Royal Highland

 

Champion Thistledown Lady Di – Mr & Mrs S Murphy & Family

Thistledown Lady Di comp

 

Champion & Bronze medal winner Sunwillow Tulloona – Mrs V Dyvig

tulloona e & o

 

Floreat Cosmos – Mrs S Page

cosmos rw

 

Champion & Bronze medal winner Mynach Sea Mist – Mrs C Fell

mist kent

 

Champion & Medal winner Idyllic Dreams Come True – Miss V Slack

nippet eastern welsh

 

Supreme Champion stallion & Medal winner Friars Golden Mark – Mrs T Coppins

Mark towerlands

 

Youngstock Champion, Sunwillow Roscoe – Mrs M Lucas (Dalgangle Stud, Australia)
now exported to Australia

roscoe rw

 

Double Supreme Champion & Bronze Rosette winner – Nefydd Abwlch – Mrs D Barr

bwlch

 

Double Supreme Champion & Bronze rosette winner Sunwillow Orphir – Mrs V Dyvig

Orphir_Herts_County

 

Mr Paul Brightwell – Cosford Widows Quest, winner Royal Windsor 2011

quest

 

Mrs S Page – Floreat Prima Donna – 3rd Royal Welsh 2011

donna rw

 

Miss Debbie Unsworth – Fosterhouses Tanitia – 1st Great Yorkshire 2011

tanitia yorks

 

Fosterhouses Sofia, many wins as a yearling 2010

sofia equifest